Eli mooseksen vanha 741 pelaa muuten hyvin mutta noston kara ilmeisesti alkaa jumimaan kun ölpät hieman lämpenee. Eli oire on semmonen että nätti käyttö menee mahottomaksi ǩoska poljin vaatii niin paljon voimaa että liike on aina joko tai. Ei haittaa kuormausta mutta kaikkea muuta sitten senkin edestä.
Ja mätettyhän tuolla on varmaan saharallinen tavaraa jo tähän mennessä...
Eli mitähän tuolle tekisi. Uusi lohko olisi yksi ratkaisu mutta saiskohan muuten vielä elvyteltyä???
Viimeksi muokannut Bj Andy, Pe Tammi 26, 2018 7:45 am. Yhteensä muokattu 8 kertaa.
Jos tarkoitat että vaihtaa liikkeitä päikseen niin tuskin toinnaa. Muut liikkeet pelaa hyvin ja kohtuu pehmeesti ja kun se lohko on luokkaa näkyvissä mutta hemmetin huonosti tavotettavissa ni joku suunnitelma pitäisi kehitellä. Noston liike on onneksi päällimmäisenä joten sen karan saattaisi jopa saada sieltä uloskin.
Tuo on vaan eri näköinen kuin ns.normi lohkot kun tuossa ei ole niitä jousikuppeja.
Niin siis, onko tuo nosto mekaanisesti polkimelta venttiililohkolle? Jos venttiilikaran siirto alkaa noin kovin nakeltamaan, niin vika on kyllä ihan todellinen. Lähtisin tutkimaan vivut ja sen jälkeen lohko irti ja siitä sitten karakuppia poies jne. Jostain se nakeltaminen löytyy.
Ei tuossa oo mitään kuormanlaskuja/lukkoventtiileitä venttiililohkon ja sylinterien välissä? Joskus sellasetkin kanittavat.
Siis joo. Takertaminen on paikallistunu polkimen ja lohkon väliseen vivustoon jota oon pikkuhiljaa ehostellu. Se vaan pitäisi tehä kokonaan uusiksi kun siinä on 6 niveltä kaikkinensa polkimen helat mukaan luettuna ja kaikissa on väljää. On tuo nyt jo parempi kuin alun perin eli ns.työkunnossa mutta vielä kaukana hyvästä.
kun itellä oli tuollainen 443 pikku bobbari niin siinä takersi polkimet juurikin siihen lattarautaan joka menee lohkolle, siinä oli polkimissa niin paljon välystä ettei tahtonut saada säädettyä polkimien liikkeitä sellaiseksi että lohkossa karan sai ääriasentoihin..