-MV- kirjoitti: Pitäisikö kattilalle tehdä itse välillä perusteelisempia nuohouksia?
Riippuu siitä, miltä kattilan sisällä näyttää. Puupoltolla nokea ja pikeä kertyy kattilaan helposti paljonkin. Mm. tuossa toisessa viestiketjussa "karstasta eroon" käsitellään kattilan nuohousta.
-MV- kirjoitti:Eipä tullut silloin kysyttyä, että kuinka usein ja kuinka paljon. Välillä olen aina jonkin verran päästänyt. Osaisiko kukaan neuvoa tarkemmin?
Sitä ei lisätä kalenterin mukaan, vaan painemittarin näyttämän mukaan. Järjestelmä lienee suljettu, eli paineellinen, koska talo on noin uusi.
Painetta pitää periaatteessa olla vähintään 0,1 bar/putkiston korkeusmetri, eli 1-kerroksisessa vähintään 0,3 bar, mutta pieni ylipaine on paikallaan, eli 0,5 on riittävästi, jos talossa on vain 1 kerros. Arvaan, että joku muu käskee laittaa 1 barin tai enemmänkin, mutta se on tarpeetonta. Jos talossa on enemmän kerroksia, niin sitten painetta putkiston jokaista lisäkorkeusmetriä kohti 0,1 baria lisää. Kannattaa muistaa, että patterit ovat vain peltilevyä, joten varsinkin vanhat patterit voivat tulla silmille, jos laitat vettä liikaa. Putket kestävät paremmin.
Jos kattila on kellarissa, niin sitten putkiston kannalta talo on 2-kerroksinen, vaikka muuten kerroksia olisikin vain 1.
Vanhempieni omakotitalon verkostossa pysyy vesi niin hyvin, että olen viimeksi lisännyt vettä n. 2 vuotta sitten. Talo on tehty 1973. Mitä vähemmän tarvitsee laittaa tuoretta happirikasta vettä, sitä vähemmän kattila, putkisto ja patterit ruostuvat sisäpuolelta.
-MV- kirjoitti:Kattilan ilmaaminenkin on yksi kysymysmerkki.
Putkiston korkeimmasta kohdasta kannattaa tihrustella ylipaineventtiiliä tai muuta ilmausventtiiliä. Ilma kerääntyy putkiston korkeimpaan paikkaan.
-MV- kirjoitti:Kattilan päällä on sellainen pallon muotoinen säiliö, jonka venttiilistä pystyy päästämään ilmaa pihalle. Kun painetta alkaa olla, niin silloin sieltä saa aina jonkinmoisen pihauksen ulos ennen kuin alkaa tulla vettä.
Autch. Jos tuo venttiili on sellainen, kuin auton renkaan venttiili, niin tuota ei olisi pitänyt tehdä. Jos venttiili EI muistuta auton renkaan venttiiliä, niin sitten se on ylipaineventtiili tai muu ilmausventtiili ja siitä ilman päästäminen on ok.
Säiliö on kalvopaisunta-astia, eli siellä on kumipussi, jossa on kaasua, muistaakseni typpeä. Paisunta-astian tehtävänä on tasata painetta putkistossa, kun vesi jäähtyy ja lämpenee -> supistuu ja laajenee. Typen paine pitää olla jotain tiettyä. Siitä pitäisi olla maininta paisunta-astian arvokilvessä. Typpi lisätään, kun patteriverkostossa ei ole painetta. Muuten tulee mitattua putkiston paine, koska sehän on sama kuin typen paine, jos putkistossa on paine päällä.
Tuo paisunta-astia on syytä laittaa kuntoon, jos se ei ole kunnossa, koska vesi lämmetessään laajenee, mutta ei pääse minnekään purkamaan painetta (paitsi jos ylipaineventtiili toimii, eikä ole jumissa) ja se rasittaa melkoiseti sekä pattereita, putkistoja ja kattilaa. Vesi ei puristu kokoon.
Jos tuo venttiili on se auton renkaanventtiilin näköinen ja venttiilistä tulee jossain vaiheessa vettä, on paisunta-astian kalvo mennyt puhki ja vesi on päässyt väärälle puolella. Säiliö täytyy uusia pikimmiten, ettei jokin muu paikka ratkea.
-MV- kirjoitti:Kattila on malliltaan Jämä JR1. Talo on rakennettu 70-luvun lopulla, mutta kattila on ilmeisesti vanhempi kuin talo. Saa nähdä, kauanko se vielä kestää...
Kattilan kestoikä tyypillisesti on n. 20-25 vuotta, joten se alkaa vähitellen olla elinkaarensa päässä. Jos sulla on mahdollisuus käyttää jotain varajärjestelmää, kun kattila alkaa vuotaa ja kattilan luona on lattiakaivo, eikä taloa jätetä talvisaikaan pitkäksi aikaa yksikseen, kattilan voi käyttää "loppuun", mutta suosittelisin kuitenkin kattilan vaihtoa seuraavan kesän aikana.
En ole alan asiantuntija, mutta pientä knoppitietoa tuli saatua, kun olin 10 vuotta sitten puoli vuotta kaupungin LVI-osastolla töissä ja 20 vuotta sitten erään tutkinnon suorituksen sivutuotteena tuli LVI-tekniikan perusteet tutuksi....